Rodinná terapie
V rodinné terapii se pracuje s rodinou jako se systémem. Rodinná psychoterapie se zaměřuje na vztahy a specifika mezi jednotlivými členy rodiny. Chápe rodinu jako jednotný organismus, který je zapotřebí léčit jako celek. Do rodiny mohou patřit rodiče a děti, prarodiče, sourozenci, tety a strýčkové, bratranci, přátelé, pečovatelé a ostatní, kteří mají k rodině velmi blízko.
Cílem rodinné terapie je pomoci každému členovi rodiny porozumět jeden druhému. Tento druh terapie může pomoc v situacích, když se členové rodiny cítí přetížení, smutní nebo rozzlobení. Když se cítí nejistí, protože staré strategie již nefungují a rodina neví, jakým směrem se vydat dopředu. Rodinná terapie bývá vhodná, pokud se rodina potýká s výzvou spojenou s výchovou dítěte nebo s náročným životním obdobím jako je rozvod, nemoc v rodině, nezaměstnanost, závislost, dlouhodobé odloučení člena rodiny, smrt a truchlení. Rodinná terapie je prospěšná i v případě očekávaných vývojových změn např. vstup dítěte do mateřské nebo základní školy, popř. období puberty.
Jak rodinná terapie funguje?
Rodinná terapie se obvykle využívá, když problém jednoho člena ovlivňuje ostatní členy rodiny, nebo rodina přispívá k problému jedince. V bezpečném prostředí terapie dostává každý člen rodiny stejnou podporu. V ideálním případě terapie probíhá za přítomnosti všech členů rodiny, ale je možné dorazit i jen s některými členy rodiny. I takováto práce bývá velmi prospěšná. Věříme, že každá malá změna v chování jedince ovlivní rodinu celou. Výsledkem jsou pozitivní změny ve vztazích a v životech členů celé rodiny.